Услови смештаја
У оквиру домског смештајног простора Установа располаже конфорним стамбеним јединицама за смештај независних корисника у ламелама "Б" и "Ц" у нивоу једнокреветних соба, двокреветних соба, гарсоњера једнокреветних и двокреветних, као и вишекреветним собама у Стационарном делу за смештај полузависних и зависних корисника, простором за интензивну негу, те и за прихватну станицу са 4 лежаја, радно-окпациону и физикалну терапију и за отворене облике социјалне заштите - дневни центар и клупску заштиту.
Услуге
- Здравствена заштита
- Социјални рад
- Радно-окупациона терапија
- Физикална медицина и рехабилитација
- Исхрана корисника
- Услуге правника
Здравствена заштита
Здравствена заштита и нега корисника
На основу Уговора закљученог са Републичким фондом за здравствено осигурање корисницима у Геронтолошком центру ''Књажевац'' пружа се здравствена заштита на нивоу примарне здравствене заштите.
Примарна здравствена заштита се је обезбеђена током 24 часа уз рад једног лекара опште праксе, 14 медицинских сестара и једног физиотерапеута. Остале специјалистичко-консултативне прегледе и помоћне дијагностичке методе обављају се у Дому здравља и општој болници у Књажевцу, Медицинском центру у Зајечару, клиничким центрима у Нишу и Београду и где год здравствено стање корисника захтева. Програм рехабилитације и физикалне терапије се спроводи по налогу физијатра у самој Установи, а по потреби и у рехабилитационим центрима широм Србије. Програм здравствене неге одређује се према здравственом стању корисника и према процени функционалног статуса, односно степена подршке.
Услуге здравствене заштите обухватају широк дијапазон медицинско-техничких интервенција, са 24 часовним дежурством медицинских сестара-техничара уз услуге опште неге.
За кориснике који су зависни од туђе неге и помоћи организована је нега 24 часа дневно коју обављају неговатељи.
Нега подразумева помоћ при обављању активности дневног живота. Обухвата подизање непокретних корисника, умивање, одржавање хигијене усне дупље, облачење, пресвлачење, храњење, појење, купање и прање косе, чешљање, хигијену ноктију и шетњу корисника у инвалидским колицима.
Бријање и шишање корисника обавља берберин у берберници и собама корисника.
Услуге хигијене обухватају хигијену простора, личног и постељног веша.
Социјални рад
Услуге стручног социјалног рада
Свим корисницима се пружају услуге стручног рада у области социјалне заштите, у складу са њиховим потребама, способностима, процењеним степеном подршке, стручном проценом и индивидуалним планом услуга.
Стручни радник корисницима услуге обезбеђује помоћ у прилагођавању на коришћење услуге, на простор у коме ће боравити, на друге кориснике; пружа подршку у изградњи и одржавању позитивних односа са другим корисницима, породицом и другим лицима значајним за корисника; посредује код других институција; организује слободне активности у складу са потребама и интересовањима корисника, помаже кориснику у решавању конфликтних ситуација; прати промене стања и здравственог стања корисника – свакодневно, и у складу са потребама корисника.
У складу са стандардима струке, врши пријемну процену, процену потребног степена подршке, одговоран је за израду и ревизују индивидуалног плана, односно за евалуацију и мониторинг.
Стручни рад одвија се кроз индивидуални стручни рад, тимски и рад са групама.
Индивидуални стручни рад одвија се у скаладу са методиком одређеног стручног радника који почиње информисањем, пријемном проценом, проценом, почетном проценом, планирањем у складу са потребама конкретног корисника, затим пружањем испланираних услуга и кроз евалуацију пружених услуга.
Тимски стручни рад одвија се кроз актвности посебног тела – Комисије за пријем, отпуст и премештај корисника и Сручног тима, као инердисциплинарног тела које је носилац стручних послова из области социјалне и здравствене заштите корисника.
Радно-окупациона терапија
Радна и окупациона терапија
Радно-окупациона терапија, као скуп посебних физичких и психичких радних активности, плански се и систематски изводи у Геронтолошком центру ''Књажевац'' под надзором радно-окупационог терапеута, и има за циљ позитиван утицај на све аспекте личности корисника и њихових социјалних односа са средином у којој живе.
Циљ активности радно-окупационе терапије јесте да организују слободно време корисника различитим садржајима и задацима и да га активирају, да сачувају његове преостале способности и радне навике (потенцијале), а уједно и радити на стицању нових, као и на успоравњу процеса старења, тј. опадања менталних функција, што на један посредан начин омогућава бољи и квалитетнији процес адаптације корисника на домску средину и услове живота, а пре свега подвраћање пажње од здравствених тешкоћа или разлога институционалног живота.

Радно-окупациона терапија у нашој установи обухвата:
- Радне активности – Кроз ове активности корисници побољшавају покретљивост руку, ногу, прстију, координацију покрета. У том циљу корисницима се организује: сечење маказама, чупкање сунђера, парање старог предива, штрикање, хеклање, вез и израда различитих ликовних радова са пластелином и рад са боцкалицама, као и групна терапија лоптом. У ангажовању корисника за ову врсту третмана консултује се физиотерапеут установе.
- Радно окупационе активности – Ове активности су усмерене ка активирању постојећих знања и способности корисника да би се њиховим ангажовањем успорио процес старења и побољшало опште психо-физичко стање корисника. У зависности од жеља и интересовања корисника рад се организује појединачно или групно на активностима као што су: одржавање зелених површина ван зграде, одржавање цвећа у дому, дворишту, на терасама, саксијама, брање и сакупљање воћа у дворишту установе, израда украсних предмета, шивење, хеклање, штрикање, вез.
- Културно-забавне активности – Циљ ових активности је структурирање слободног времена, подизање општег расположења и стварање позитивне климе у домској средини. Остварена је сарадња са предшколским установама, школама, хоровима и КУД-а, удружењима и клубовима пензионера, организују се рођенданске прославе, рецитали, пројекције филмова и изложбе ручних радова. Заступљене су и посете изложбама ликовних и ручних радова ван установе, позоришту, музејима и другим културним манифестацијама. Припремају се приредбе и програми обележавања месеца солидарности са старим лицима, верских и државних празника и организује рад домске библиотеке.
- Рекреативне активности – Ове активности окупљају кориснике заинтересоване за излете у природи, посете и обилазак туристичких и бањских места, посете другим установама за стара лица. Са корисницима се организују и различита такмичења спортско-рекреативног садржаја (шах, домине, пикадо).
- Едукативне активности – У установи најчешће су се организовали образовни садржаји у зависности од заједничких потреба корисника и њиховог интересовања, као што су предавања и разговори са појединцима, најчешће лекарима.
Концепт ''активне старости'' у Геронтолошком центру ''Књажевац'' систематски се спроводи кроз 3 главна начина и то:
- рад у секцијама,
- рад у радионицама,
- свакодневне радне и окупационе активности.
Ови начини нису егзактно диференцирани, преплићу се и допуњују и као такви чине јединствену целину.
Секције:
- литерална
- рецитаторска
- спортско-рекреативна домине
- спортско-рекреативна шах
- спортско-рекреативна пикадо
- спортско-рекреативна бинго
- филмска секција
- музичка секција (певање и свирање)
Секције се одржавају 2-3 пута недељно.
Радионице:
- радионица израде ручних радова (плетење,хеклање,вез)
- радионица израде украса, магнета, и честитки поводом одређених празника
- радионица ''креативне старости''
- ликовна радионица
- радионица узгајања и обраде биља и зелених површина
Радионице се одржавају 2-3 пута недељно.
Свакодневне радно-окупационе активности:
- рад на одржавању круга
- рад у читаоници и библиотеци
- рад у кафетерији
- курирско-хигијенски рад
- група за помоћ полузависним и зависним корисницима (помоћ у шетњи, додавање воде, кувању кафе, приношење столице, гурање инвалидских колица)
- група за дружење – пријатељима уз постељу (посећивање зависних корисника током дана, разговор, дружење)
Физикална медицина и рехабилитација
У Установи постоји организована физикална медицина и рехабилитација за кориснике свих категорија (независне, полузависне и зависне). Применом различитих садржаја и поступака физикалне терапије и рехабилитације у Установи (пре свега у Сали за физикалну терапију, собама корисника) и у болници, употпуњен је ниво здравствене заштите корисника. Основни задатак је да се путем организованих вежби и физиотерапеутских поступака обезбеди очување или побољшање покретљивости, осамостаљивање корисника за обављање свакодневних животних активности, спречавање настанка контрактура, мишићних атрофија, декубита и осталих пропратних појава које се јављају због дуже непокретности корисника.
Спроводи се планска и организована функционална терапија, индивидуална и групна терапија, као и активности дневног живота:
- прилагођавање корисника својим потребама
- превенција и заштита од падова
- прилагођавање простора у соби
- корисници који се обуче у коришћењу помагала (колица) смештени су у приземљу, ради побољшања квалитета таквог живота.
Исхрана корисника
Исхрана корисника
Исхрана корисника обухвата припрему и дистрибуцију хране до корисника.
Припрема хране одвија се уз поштовање принципа правилне исхране за старије са, по потреби, прилагођеном дијететском исхраном у зависности од индикација.
Исхрана корисника обезбеђује се према недељном јеловнику који се саставља, уз учешће корисника, у складу са нутриционистичким стандардима и на основу препорука Светске здравствене организације о питањима планирања исхране.
Корисницима се обезбеђује најмање три оброка дневно (доручак у 8h, ручак у 12h и вечера у 18h) и две ужине за дијабетичаре по потреби (у 10h и 15h), односно три за дијабетичаре на инсулинској терапији (22h), у складу са нутриционистичким стандардима – укупно пет оброка дневно.
Услуге правника
Услуге правника
У оквиру Службе општих, правних и техничких послова и ради правник који, у циљу задовољења потреба корисника, корисницима на смештају, пружа услуге интервенције и посредовања код државних органа и јавних служби:
- ради остваривања права на државњанство избеглим и расељеним лицима;
- избеглим и расељеним лицима пружа стручне услуге у поступку регулисања њихових статусних и грађанских права пред државним органима и организацијама Републике Србије;
- ради остваривања права из области социјалне и породичноправне заштите;
- ради остваривања права из области пензијско-инвалидског и здравственог осигурања;
- ради остваривања права из области борачке заштите;
- по налогу Стручног тима општи са упутним органима, центрима за социјални рад, по питању заштите имовине и општих интереса корисника;
- по потреби остварује комуникацију са сродницима корисника, упутним органима, државним органима и организацијам, јавним службама и организацијама социјалног осигурања;
- ради на праћењу, тумачењу и примени законских и других прописа;
- као и на обезбеђивању комуникације корисника страних држављана са дипломатско конзуларним представништвима.
Како постати корисник?
Захтев за смештај у установу социјалне заштите подноси лице које тражи смештај, односно његов законски заступник или старалац, или се покреће поступак по службеној дужности од стране Центра за социјални рад. Захтев за смештај се подноси Центру за социјални рад, који је месно надлежан, према месту пребивалишта лица које тражи смештај у установу социјалне заштите. Ово право може да користи свако лице старије од 65 година, као и одрасла лица, по процени надлежног Центра за социјални рад.
Покретање поступка за смештај у Геронтолошки центар "Kњажевац"
- Подношење захтева за смештај у Центар за социјални рад
Захтев за коришћење услуге смештаја подноси лице које тражи смештај, односно његов законски заступник или старалац, или се поступак покреће по службеној дужности. Захтев се подноси Центру за социјални рад који је месно надлежан према пребивалишту лица које тражи смештај.
- Прикупљање потребне документације за смештај која се доставља Центру за социјални рад:
- Извод из матичне књиге рођених;
- Уверење о држављанству;
- Фотокопија личне карте;
- Фотокопија оверене здравствене књижице;
- Изјава воље о смештају (даје се у Центру за социјални рад)
- Доказ о имовини – уверење о имовном стању, извод из земљишне књиге и други докази;
- Чек од пензије и други докази о приходима и примањима
- Доказ о примањима за сроднике који су по Закону дужни да издржавају лице које тражи смештај (за квартал који предходи подношењу захтева);
- Изјава о могућности и начину плаћања трошкова смештаја, коју даје подносилац захтева, сродник или трће лице;
- Медицинска документација која обухвата адекватно попуњено лекарско уверење, са налазима лакара специјалиста и преписаном терапијом (уколико је особа у процесу лечења), отпусне листе из болнице (уколико је особа болнички лечена), лабораторијске анализе, очитан снимак плућа, потврда епидемиолошке службе да корисник не болује од заразних болести и извештај и налаз психијатра.
- Обрађени предмет-захтев за смештај Центар за социјални рад, као упутни орган, службено шаље Геронтолошком центру "Књажевац",
- Након пријема документације за смештај Комисија за пријем, премештај и отпуст корисника Геронтолошког центра (која се састаје два пута недељно – уторком и четвртком), уколико је документација потпуна, на основу пријемне процене, разговора са потенцијалним корисником, сродником или водитељем случаја надлежног Центра за социјални рад, доноси одлуку о пријему или одбијању пријема. Уколико документација није потпуна, обавештава се Центар за социјални рад о потребној допуни.
Уколико Геронтолошки центар располаже адекватним слободним местом, заказује се пријем корисника и о томе обавештава Центар за социјални рад и подносилац захтева, а уколико нема слободних места, захтев се ставља на листу чекања. О одбијању захтева за пријем, такође се обавештава надлежни Центар за социјални рад и подносилац захтева.
Цена смештаја
Цену услугe смештаја у Геронтолошком центру ''Књажевац'' одређује Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
У цену смештаја урачунат је смештај, исхрана, услуге социјалног рада, примарне здравствене заштите и неге, услуге физикалне терапије, правна помоћ, услуге радно-окупационе терапије, одржавање хигијене простора и личне гардеробе и услуге фризера.
Цена смештаја разликује се у зависности од квалитета смештаја и обима услуга које се пружају кориснику, тако да је:
- за независне кориснике у двокреветној соби – 25.275,00 динара;
- за независне кориснике у једнокреветној соби – 30.330,00 динара;
- за независне кориснике у једнокреветној гарсоњери – 37.912,50 динара;
- за независне кориснике у двокреветној гарсоњери – 34.121,25 динара;
- за полузависне кориснике у вишекреветној соби – 25.838,00 динара;
- за зависне кориснике у вишекреветној соби – 34.471,00 динара;
Независни корисници су особе које самостално обављају активности дневног живота.
Полузависни корисници су особе којима је потребна помоћ у задовољавању основних потреба, првенствено помоћ при одржавању личне хигијене, исхрани, као и стални здравствени надзор.
Зависни корисници су особе којима је потребна стална, двадесетчетворочасовна здравствена нега и интензивна помоћ при задовољењу основних потреба.
На цену смештаја додаје се износ месечног џепарца, који је по Закону о социјлној заштити обавезан да се уплаћује. Износ џепарца за лица која учествују сопственим проходима у смештају или приходима своје породице износе 5,5% од просечне зараде остварене по запосленом у претходном месецу, а за лица без прихода џепарац износи до 3,5% од горе наведеног просека. Џепарац се исплаћује кориснику смештаја једном месечно.