Uslovi smeštaja
U okviru domskog smeštajnog prostora Ustanova raspolaže konfornim stambenim jedinicama za smeštaj nezavisnih korisnika u lamelama "B" i "C" u nivou jednokrevetnih soba, dvokrevetnih soba, garsonjera jednokrevetnih i dvokrevetnih, kao i višekrevetnim sobama u Stacionarnom delu za smeštaj poluzavisnih i zavisnih korisnika, prostorom za intenzivnu negu, te i za prihvatnu stanicu sa 4 ležaja, radno-okpacionu i fizikalnu terapiju i za otvorene oblike socijalne zaštite - dnevni centar i klupsku zaštitu.
Usluge
- Zdravstvena zaštita
- Socijalni rad
- Radno-okupaciona terapija
- Fizikalna medicina i rehabilitacija
- Ishrana korisnika
- Usluge pravnika
Zdravstvena zaštita
Zdravstvena zaštita i nega korisnika
Na osnovu Ugovora zaključenog sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje korisnicima u Gerontološkom centru ''Knjaževac'' pruža se zdravstvena zaštita na nivou primarne zdravstvene zaštite.
Primarna zdravstvena zaštita se je obezbeđena tokom 24 časa uz rad jednog lekara opšte prakse, 14 medicinskih sestara i jednog fizioterapeuta. Ostale specijalističko-konsultativne preglede i pomoćne dijagnostičke metode obavljaju se u Domu zdravlja i opštoj bolnici u Knjaževcu, Medicinskom centru u Zaječaru, kliničkim centrima u Nišu i Beogradu i gde god zdravstveno stanje korisnika zahteva. Program rehabilitacije i fizikalne terapije se sprovodi po nalogu fizijatra u samoj Ustanovi, a po potrebi i u rehabilitacionim centrima širom Srbije. Program zdravstvene nege određuje se prema zdravstvenom stanju korisnika i prema proceni funkcionalnog statusa, odnosno stepena podrške.
Usluge zdravstvene zaštite obuhvataju širok dijapazon medicinsko-tehničkih intervencija, sa 24 časovnim dežurstvom medicinskih sestara-tehničara uz usluge opšte nege.
Za korisnike koji su zavisni od tuđe nege i pomoći organizovana je nega 24 časa dnevno koju obavljaju negovatelji.
Nega podrazumeva pomoć pri obavljanju aktivnosti dnevnog života. Obuhvata podizanje nepokretnih korisnika, umivanje, održavanje higijene usne duplje, oblačenje, presvlačenje, hranjenje, pojenje, kupanje i pranje kose, češljanje, higijenu noktiju i šetnju korisnika u invalidskim kolicima.
Brijanje i šišanje korisnika obavlja berberin u berbernici i sobama korisnika.
Usluge higijene obuhvataju higijenu prostora, ličnog i posteljnog veša.
Socijalni rad
Usluge stručnog socijalnog rada
Svim korisnicima se pružaju usluge stručnog rada u oblasti socijalne zaštite, u skladu sa njihovim potrebama, sposobnostima, procenjenim stepenom podrške, stručnom procenom i individualnim planom usluga.
Stručni radnik korisnicima usluge obezbeđuje pomoć u prilagođavanju na korišćenje usluge, na prostor u kome će boraviti, na druge korisnike; pruža podršku u izgradnji i održavanju pozitivnih odnosa sa drugim korisnicima, porodicom i drugim licima značajnim za korisnika; posreduje kod drugih institucija; organizuje slobodne aktivnosti u skladu sa potrebama i interesovanjima korisnika, pomaže korisniku u rešavanju konfliktnih situacija; prati promene stanja i zdravstvenog stanja korisnika – svakodnevno, i u skladu sa potrebama korisnika.
U skladu sa standardima struke, vrši prijemnu procenu, procenu potrebnog stepena podrške, odgovoran je za izradu i revizuju individualnog plana, odnosno za evaluaciju i monitoring.
Stručni rad odvija se kroz individualni stručni rad, timski i rad sa grupama.
Individualni stručni rad odvija se u skaladu sa metodikom određenog stručnog radnika koji počinje informisanjem, prijemnom procenom, procenom, početnom procenom, planiranjem u skladu sa potrebama konkretnog korisnika, zatim pružanjem isplaniranih usluga i kroz evaluaciju pruženih usluga.
Timski stručni rad odvija se kroz aktvnosti posebnog tela – Komisije za prijem, otpust i premeštaj korisnika i Sručnog tima, kao inerdisciplinarnog tela koje je nosilac stručnih poslova iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite korisnika.
Radno-okupaciona terapija
Radna i okupaciona terapija
Radno-okupaciona terapija, kao skup posebnih fizičkih i psihičkih radnih aktivnosti, planski se i sistematski izvodi u Gerontološkom centru ''Knjaževac'' pod nadzorom radno-okupacionog terapeuta, i ima za cilj pozitivan uticaj na sve aspekte ličnosti korisnika i njihovih socijalnih odnosa sa sredinom u kojoj žive.
Cilj aktivnosti radno-okupacione terapije jeste da organizuju slobodno vreme korisnika različitim sadržajima i zadacima i da ga aktiviraju, da sačuvaju njegove preostale sposobnosti i radne navike (potencijale), a ujedno i raditi na sticanju novih, kao i na usporavnju procesa starenja, tj. opadanja mentalnih funkcija, što na jedan posredan način omogućava bolji i kvalitetniji proces adaptacije korisnika na domsku sredinu i uslove života, a pre svega podvraćanje pažnje od zdravstvenih teškoća ili razloga institucionalnog života.
Radno-okupaciona terapija u našoj ustanovi obuhvata:
- Radne aktivnosti – Kroz ove aktivnosti korisnici poboljšavaju pokretljivost ruku, nogu, prstiju, koordinaciju pokreta. U tom cilju korisnicima se organizuje: sečenje makazama, čupkanje sunđera, paranje starog prediva, štrikanje, heklanje, vez i izrada različitih likovnih radova sa plastelinom i rad sa bockalicama, kao i grupna terapija loptom. U angažovanju korisnika za ovu vrstu tretmana konsultuje se fizioterapeut ustanove.
- Radno okupacione aktivnosti – Ove aktivnosti su usmerene ka aktiviranju postojećih znanja i sposobnosti korisnika da bi se njihovim angažovanjem usporio proces starenja i poboljšalo opšte psiho-fizičko stanje korisnika. U zavisnosti od želja i interesovanja korisnika rad se organizuje pojedinačno ili grupno na aktivnostima kao što su: održavanje zelenih površina van zgrade, održavanje cveća u domu, dvorištu, na terasama, saksijama, branje i sakupljanje voća u dvorištu ustanove, izrada ukrasnih predmeta, šivenje, heklanje, štrikanje, vez.
- Kulturno-zabavne aktivnosti – Cilj ovih aktivnosti je strukturiranje slobodnog vremena, podizanje opšteg raspoloženja i stvaranje pozitivne klime u domskoj sredini. Ostvarena je saradnja sa predškolskim ustanovama, školama, horovima i KUD-a, udruženjima i klubovima penzionera, organizuju se rođendanske proslave, recitali, projekcije filmova i izložbe ručnih radova. Zastupljene su i posete izložbama likovnih i ručnih radova van ustanove, pozorištu, muzejima i drugim kulturnim manifestacijama. Pripremaju se priredbe i programi obeležavanja meseca solidarnosti sa starim licima, verskih i državnih praznika i organizuje rad domske biblioteke.
- Rekreativne aktivnosti – Ove aktivnosti okupljaju korisnike zainteresovane za izlete u prirodi, posete i obilazak turističkih i banjskih mesta, posete drugim ustanovama za stara lica. Sa korisnicima se organizuju i različita takmičenja sportsko-rekreativnog sadržaja (šah, domine, pikado).
- Edukativne aktivnosti – U ustanovi najčešće su se organizovali obrazovni sadržaji u zavisnosti od zajedničkih potreba korisnika i njihovog interesovanja, kao što su predavanja i razgovori sa pojedincima, najčešće lekarima.
Koncept ''aktivne starosti'' u Gerontološkom centru ''Knjaževac'' sistematski se sprovodi kroz 3 glavna načina i to:
- rad u sekcijama,
- rad u radionicama,
- svakodnevne radne i okupacione aktivnosti.
Ovi načini nisu egzaktno diferencirani, prepliću se i dopunjuju i kao takvi čine jedinstvenu celinu.
Sekcije:
- literalna
- recitatorska
- sportsko-rekreativna domine
- sportsko-rekreativna šah
- sportsko-rekreativna pikado
- sportsko-rekreativna bingo
- filmska sekcija
- muzička sekcija (pevanje i sviranje)
Sekcije se održavaju 2-3 puta nedeljno.
Radionice:
- radionica izrade ručnih radova (pletenje,heklanje,vez)
- radionica izrade ukrasa, magneta, i čestitki povodom određenih praznika
- radionica ''kreativne starosti''
- likovna radionica
- radionica uzgajanja i obrade bilja i zelenih površina
Radionice se održavaju 2-3 puta nedeljno.
Svakodnevne radno-okupacione aktivnosti:
- rad na održavanju kruga
- rad u čitaonici i biblioteci
- rad u kafeteriji
- kurirsko-higijenski rad
- grupa za pomoć poluzavisnim i zavisnim korisnicima (pomoć u šetnji, dodavanje vode, kuvanju kafe, prinošenje stolice, guranje invalidskih kolica)
- grupa za druženje – prijateljima uz postelju (posećivanje zavisnih korisnika tokom dana, razgovor, druženje)
Fizikalna medicina i rehabilitacija
U Ustanovi postoji organizovana fizikalna medicina i rehabilitacija za korisnike svih kategorija (nezavisne, poluzavisne i zavisne). Primenom različitih sadržaja i postupaka fizikalne terapije i rehabilitacije u Ustanovi (pre svega u Sali za fizikalnu terapiju, sobama korisnika) i u bolnici, upotpunjen je nivo zdravstvene zaštite korisnika. Osnovni zadatak je da se putem organizovanih vežbi i fizioterapeutskih postupaka obezbedi očuvanje ili poboljšanje pokretljivosti, osamostaljivanje korisnika za obavljanje svakodnevnih životnih aktivnosti, sprečavanje nastanka kontraktura, mišićnih atrofija, dekubita i ostalih propratnih pojava koje se javljaju zbog duže nepokretnosti korisnika.
Sprovodi se planska i organizovana funkcionalna terapija, individualna i grupna terapija, kao i aktivnosti dnevnog života:
- prilagođavanje korisnika svojim potrebama
- prevencija i zaštita od padova
- prilagođavanje prostora u sobi
- korisnici koji se obuče u korišćenju pomagala (kolica) smešteni su u prizemlju, radi poboljšanja kvaliteta takvog života.
Ishrana korisnika
Ishrana korisnika
Ishrana korisnika obuhvata pripremu i distribuciju hrane do korisnika.
Priprema hrane odvija se uz poštovanje principa pravilne ishrane za starije sa, po potrebi, prilagođenom dijetetskom ishranom u zavisnosti od indikacija.
Ishrana korisnika obezbeđuje se prema nedeljnom jelovniku koji se sastavlja, uz učešće korisnika, u skladu sa nutricionističkim standardima i na osnovu preporuka Svetske zdravstvene organizacije o pitanjima planiranja ishrane.
Korisnicima se obezbeđuje najmanje tri obroka dnevno (doručak u 8h, ručak u 12h i večera u 18h) i dve užine za dijabetičare po potrebi (u 10h i 15h), odnosno tri za dijabetičare na insulinskoj terapiji (22h), u skladu sa nutricionističkim standardima – ukupno pet obroka dnevno.
Usluge pravnika
Usluge pravnika
U okviru Službe opštih, pravnih i tehničkih poslova i radi pravnik koji, u cilju zadovoljenja potreba korisnika, korisnicima na smeštaju, pruža usluge intervencije i posredovanja kod državnih organa i javnih službi:
- radi ostvarivanja prava na državnjanstvo izbeglim i raseljenim licima;
- izbeglim i raseljenim licima pruža stručne usluge u postupku regulisanja njihovih statusnih i građanskih prava pred državnim organima i organizacijama Republike Srbije;
- radi ostvarivanja prava iz oblasti socijalne i porodičnopravne zaštite;
- radi ostvarivanja prava iz oblasti penzijsko-invalidskog i zdravstvenog osiguranja;
- radi ostvarivanja prava iz oblasti boračke zaštite;
- po nalogu Stručnog tima opšti sa uputnim organima, centrima za socijalni rad, po pitanju zaštite imovine i opštih interesa korisnika;
- po potrebi ostvaruje komunikaciju sa srodnicima korisnika, uputnim organima, državnim organima i organizacijam, javnim službama i organizacijama socijalnog osiguranja;
- radi na praćenju, tumačenju i primeni zakonskih i drugih propisa;
- kao i na obezbeđivanju komunikacije korisnika stranih državljana sa diplomatsko konzularnim predstavništvima.
Kako postati korisnik?
Zahtev za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite podnosi lice koje traži smeštaj, odnosno njegov zakonski zastupnik ili staralac, ili se pokreće postupak po službenoj dužnosti od strane Centra za socijalni rad. Zahtev za smeštaj se podnosi Centru za socijalni rad, koji je mesno nadležan, prema mestu prebivališta lica koje traži smeštaj u ustanovu socijalne zaštite. Ovo pravo može da koristi svako lice starije od 65 godina, kao i odrasla lica, po proceni nadležnog Centra za socijalni rad.
Pokretanje postupka za smeštaj u Gerontološki centar "Knjaževac"
- Podnošenje zahteva za smeštaj u Centar za socijalni rad
Zahtev za korišćenje usluge smeštaja podnosi lice koje traži smeštaj, odnosno njegov zakonski zastupnik ili staralac, ili se postupak pokreće po službenoj dužnosti. Zahtev se podnosi Centru za socijalni rad koji je mesno nadležan prema prebivalištu lica koje traži smeštaj.
- Prikupljanje potrebne dokumentacije za smeštaj koja se dostavlja Centru za socijalni rad:
- Izvod iz matične knjige rođenih;
- Uverenje o državljanstvu;
- Fotokopija lične karte;
- Fotokopija overene zdravstvene knjižice;
- Izjava volje o smeštaju (daje se u Centru za socijalni rad)
- Dokaz o imovini – uverenje o imovnom stanju, izvod iz zemljišne knjige i drugi dokazi;
- Ček od penzije i drugi dokazi o prihodima i primanjima
- Dokaz o primanjima za srodnike koji su po Zakonu dužni da izdržavaju lice koje traži smeštaj (za kvartal koji predhodi podnošenju zahteva);
- Izjava o mogućnosti i načinu plaćanja troškova smeštaja, koju daje podnosilac zahteva, srodnik ili trće lice;
- Medicinska dokumentacija koja obuhvata adekvatno popunjeno lekarsko uverenje, sa nalazima lakara specijalista i prepisanom terapijom (ukoliko je osoba u procesu lečenja), otpusne liste iz bolnice (ukoliko je osoba bolnički lečena), laboratorijske analize, očitan snimak pluća, potvrda epidemiološke službe da korisnik ne boluje od zaraznih bolesti i izveštaj i nalaz psihijatra.
- Obrađeni predmet-zahtev za smeštaj Centar za socijalni rad, kao uputni organ, službeno šalje Gerontološkom centru "Knjaževac",
- Nakon prijema dokumentacije za smeštaj Komisija za prijem, premeštaj i otpust korisnika Gerontološkog centra (koja se sastaje dva puta nedeljno – utorkom i četvrtkom), ukoliko je dokumentacija potpuna, na osnovu prijemne procene, razgovora sa potencijalnim korisnikom, srodnikom ili voditeljem slučaja nadležnog Centra za socijalni rad, donosi odluku o prijemu ili odbijanju prijema. Ukoliko dokumentacija nije potpuna, obaveštava se Centar za socijalni rad o potrebnoj dopuni.
Ukoliko Gerontološki centar raspolaže adekvatnim slobodnim mestom, zakazuje se prijem korisnika i o tome obaveštava Centar za socijalni rad i podnosilac zahteva, a ukoliko nema slobodnih mesta, zahtev se stavlja na listu čekanja. O odbijanju zahteva za prijem, takođe se obaveštava nadležni Centar za socijalni rad i podnosilac zahteva.
Cena smeštaja
Cenu usluge smeštaja u Gerontološkom centru ''Knjaževac'' određuje Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
U cenu smeštaja uračunat je smeštaj, ishrana, usluge socijalnog rada, primarne zdravstvene zaštite i nege, usluge fizikalne terapije, pravna pomoć, usluge radno-okupacione terapije, održavanje higijene prostora i lične garderobe i usluge frizera.
Cena smeštaja razlikuje se u zavisnosti od kvaliteta smeštaja i obima usluga koje se pružaju korisniku, tako da je:
- za nezavisne korisnike u dvokrevetnoj sobi – 25.275,00 dinara;
- za nezavisne korisnike u jednokrevetnoj sobi – 30.330,00 dinara;
- za nezavisne korisnike u jednokrevetnoj garsonjeri – 37.912,50 dinara;
- za nezavisne korisnike u dvokrevetnoj garsonjeri – 34.121,25 dinara;
- za poluzavisne korisnike u višekrevetnoj sobi – 25.838,00 dinara;
- za zavisne korisnike u višekrevetnoj sobi – 34.471,00 dinara;
Nezavisni korisnici su osobe koje samostalno obavljaju aktivnosti dnevnog života.
Poluzavisni korisnici su osobe kojima je potrebna pomoć u zadovoljavanju osnovnih potreba, prvenstveno pomoć pri održavanju lične higijene, ishrani, kao i stalni zdravstveni nadzor.
Zavisni korisnici su osobe kojima je potrebna stalna, dvadesetčetvoročasovna zdravstvena nega i intenzivna pomoć pri zadovoljenju osnovnih potreba.
Na cenu smeštaja dodaje se iznos mesečnog džeparca, koji je po Zakonu o socijlnoj zaštiti obavezan da se uplaćuje. Iznos džeparca za lica koja učestvuju sopstvenim prohodima u smeštaju ili prihodima svoje porodice iznose 5,5% od prosečne zarade ostvarene po zaposlenom u prethodnom mesecu, a za lica bez prihoda džeparac iznosi do 3,5% od gore navedenog proseka. Džeparac se isplaćuje korisniku smeštaja jednom mesečno.